Ciekawostki o bobrze
1. Tajemnica bobrowej czapy
Skóry bobra były bardzo cennym i luksusowym towarem. Dawniej miały zastosowanie jako… czapki. Nosili je m.in. jezuici. Stąd też powiedzenie „jakby w bobrowej czapce chodził”, czyli określenie człowieka dumnego, surowego i hardego.
2. Kwadrans pod wodą
Usłyszenie plusku w okolicach żeremia oznacza, że nieprędko zobaczymy tu jakiegoś bobra, bo to sygnał ostrzegawczy. Według ekspertów bóbr wytrzyma pod wodą do 15 minut. Długo? Rekord Guinessa Niemca Toma Sietasa wynosi ponad 22 minuty.
3. Marzenie rzeźników
Bóbr przez wieki był ceniony przez myśliwych, m.in. dlatego, że ma bardzo dobry stosunek masy ciała do ilości mięsa. Według badań z 2002 r. wynosi on 54,5 proc. Mięso ma wysoką zawartość wielonasyconych kwasów tłuszczowych i składników mineralnych.
4. Chrobry ekolog
Historia ochrony bobra na ziemiach polskich sięga średniowiecza. W XI wieku król Bolesław Chrobry zabronił polowania na te zwierzęta na podległych mu terenach łowieckich. Ustanowił też urząd bobrowniczego, który opiekuje się bobrami.
5. Kastrować się jak bóbr
W czasach starożytnych wierzono, że bóbr potrafił się… kastrować. Jego jądra były bardzo cenne, wykorzystywano je jako medykamenty. Według kronikarzy osaczony przez myśliwych bóbr (łac. castor) mógł odgryźć sobie jądra, aby porzucić je na przynętę i zyskać w ten sposób możliwość ucieczki.
6. Przysmak postny
Wielki Post był niegdyś dla bobrów najtrudniejszym okresem w roku. Przede wszystkim dlatego, że tego ssaka uznawano kiedyś za… rybę. Wszystko przez jego ogon, zwany inaczej pluskiem lub kielnią, który ma skórę przypominającą łuski.
7. Zapach bobra
Kastoreum przez setki lat służył do wytwarzania perfum. Zapach, opisywany jako dziki i cielesny, jest zasługą wonnej, żółtawej i oleistej wydzieliny gruczołów analnych bobra. Składnik – dziś uzyskiwany syntetycznie – znajdziemy w zapachach produkowanych przez takie firmy jak Channel czy Givenchy.
8. Wędkarski stereotyp
Wśród niedouczonych wędkarzy bóbr nie ma najlepszej opinii. Wszystko przez nieprawdziwą opinię, że żywi się… rybami. To bzdura. Jego dieta składa się wyłącznie z roślin (zjada około 200 gatunków roślin zielnych i 100 drzewiastych).
9. To nie ja niszczę wały
„To nie ja niszczę wały, Bronisławie wspaniały” – taką piosenkę na melodię „To nie ja byłam Ewą” Edyty Górniak śpiewali przedstawiciele „Naszości” podczas wizyty Bronisława Komorowskiego w Poznaniu w 2010 r. Była to reakcja na decyzję o odstrzale bobrów, którą podjął Jerzy Miller, ówczesny szef MSW.
10. Bobrza stomatologia
Zęby bobra rosną przez całe życie. Zwierzę posiada dwie pary dużych, dochodzących do 10–12 cm siekaczy pokrytych warstwą pomarańczowego, twardego szkliwa. Dolne zęby są ukrwione, a więc gryzoń ma w nich zmysł czucia, umożliwiający mu precyzyjne działania.