Ścieżka „Krajobrazy Puszczy” jest najdłuższą trasą edukacyjną w Nadleśnictwie Białowieża. Rozpoczyna się z siedziby nadleśnictwa, a dalszy bieg wiedzie przez rezerwat „Wysokie Bagno” do Ośrodka Edukacji Leśnej „Jagiellońskie”, miejscem związanym z królem Władysławem Jagiełłą. We wnętrzu zabytkowej, odremontowanej leśniczówki prowadzone są zajęcia warsztatowe, prezentacje i pogadanki o lesie. Stałe ekspozycje prezentują dawne narzędzia leśne oraz fotografie puszczy z przełomu XIX i XX wieku.

Ścieżka obejmuje 22 przystanki przedstawiające m.in. różnorodne rodzaje zbiorowisk leśnych (wilgotne siedliska leśne, szczególnie lasy olszynowe oraz lasy na wyniesieniu morenowym) oraz przykłady relacji zachodzących na linii puszcza – człowiek (wylesienia na potrzeby osadnicze i rolnicze, odnowa lasu przez zalesianie).

Trasa przebiega obok starożytnych kurhanów oraz nieczynnej kopalni żwiru, w której znajduje się punkt obserwacji geologicznych.

Zdjęcia:
www.polska.travel/pl/szlaki/sciezka-edukacyjna-krajobrazy-puszczy
www.czaswlas.pl/obiekty/krajobrazy-puszczy-857

Mapa: www.e-puszcza.pl/trails/krajobrazy-puszczy/

Źródła:
www.e-puszcza.pl/szlaki
www.bialystok.naszemiasto.pl/artykul/na-sciezkach-przyrodniczych-i-historycznych,782500,art,t,id,tm.html www.cilp.lasy.gov.pl/c/document_library/get_file?uuid=8251b695-38d5-48e3-89af-8d6e92b016f0&groupId=62676

Bartosz Kalich

Długość 5 km

Czas 3 h

Trudność łatwy

Podobne szlaki

Pokaż więcej