Jadąc z Białowieży w kierunku Pogorzelec, mijamy wejście na kładkę w rezerwacie „Żebra Żubra” i już po chwili zatrzymujemy się na parkingu pod drewnianą wieżą obserwacyjną. Po prawej stronie roztacza się tu otwarta przestrzeń przetykana rzeką Narewką, porośnięta przez trawy, turzyce i inne rośliny łaknące światła i przestrzeni. Latem podmuchy wiatru rozczesują grzywy traw, tworząc falujące morze zieleni, a delikatny szum działa niezwykle kojąco. Jednak nie rośliny są tutaj głównym bohaterem, choć trzeba przyznać, że wśród nich także można znaleźć prawdziwe perełki.

Punkt obserwacyjny został stworzony, aby podglądać orlika krzykliwego, nielicznego u nas ptaka z rzędu szponiastych, który wraz z zanikiem tradycyjnego gospodarowania i intensyfikacją rolnictwa utracił wiele ze swoich miejsc gniazdowania.

Tutaj, na wieży, możecie swobodnie obserwować te piękne zwierzęta, pamiętając o szacunku do przyrody i zachowaniu ciszy. Być może będziecie świadkami romantycznego lotu pary zakładającej gniazdo. Równie ciekawe są też polowania orlika, gdy z ogromną prędkością nurkuje za ofiarą. Koniecznie weźcie ze sobą lornetki.

Długość 0

Czas 30 minut

Trudność łatwy

Podobne szlaki

Pokaż więcej