Nastał czas zimy, a wraz z nim czas nieco krótszych wędrówek, poprzecinanych przerwami na rozgrzanie. Ostry, wschodni wiatr wzmaga uczucie chłodu, przenikliwie wdzierając się pod kurtki. Mimo to, warto odwiedzić Puszczę i samą Białowieżę, a w otaczających szarościach odnaleźć nie tylko perełki przyrodnicze, ale także kulturowe. 

Jedną z nich jest Dworek Gubernatora Grodzieńskiego. Znajduje się na terenie Parku Pałacowego w Białowieży. Przechodząc przez drewnianą bramę i mostek, dróżka wiedzie groblą rozdzielającą stawy. Stąd widoczny jest już piękny budynek, który przycupnął u podnóża carskiego wzgórza. Zbudowany z drewna, w charakterystycznym szwajcarsko-rosyjskim stylu, został wzniesiony w 1845 roku i jest obecnie najstarszym budynkiem w Białowieży. Piękna bryła zachwyca kolorem, na którego tle odznaczają się finezyjne, białe zdobienia dachu oraz okien. 

Z założenia Dworek był siedzibą władz rosyjskich, odwiedzaną przy okazji polowań. Z upływem czasu zmieniał właścicieli i przeznaczenia. Obecnie znajduje się tu Ośrodek Edukacji Ekologicznej Białowieskiego Parku Narodowego. Organizowane są w nim różnorodne zajęcia, warsztaty oraz wystawy, jak choćby coroczna, wrześniowa wystawa grzybów Puszczy Białowieskiej. Przy bocznym wejściu założony został ogródek ziołowy skąd roztacza się przepiękny widok na stawy. 

Długość 0m

Czas 60 min,

Trudność łatwy

Podobne szlaki

Pokaż więcej