Gdy między drzewami zalega jeszcze śnieg, pierwsze latolistki pojawiają się już nad białowieską polaną. Słusznie mówi się więc, że ten piękny motyl zwiastuje wiosnę. Trudno go zresztą pomylić z jakimkolwiek innym motylem. Jego skrzydła wyglądają jak wiosenne listki - są bladożółte u samicy, u samca zaś nieco ciemniejsze, a ich rozpiętość dochodzi do 5,5 cm.

Choć obszar występowania latolistka jest rozległy, to bez problemu licznie napotkamy go w Puszczy Białowieskiej, gdzie upodobał sobie leśne polany. Aktywny jest zwłaszcza na początku lata, kiedy pojawia się nowe pokolenie dorosłych motyli. Wówczas możemy obserwować jak buszuje wśród polnych kwiatów, głodny kolejnych porcji pyłku. Gdy temperatury przybiorą na sile, latolistek chroni się gęstych zaroślach i dziuplach drzew, gdzie zapada w letarg. Jesienią znów motyle wracają do życia i tak do listopada, by w leżących na ziemi listkach poszukać kryjówki na sen zimowy. Tak - latolistki, to jedne z najbardziej długowiecznych motyli, żyją blisko 12 miesięcy!

Czas godów tego motyla, to prawdziwa uczta dla oka. Samce licznie latają za samiczkami, przepychając się w locie, w zabiegach o względy. Samice składają jaja na spodniej stronie liści. Zielone gąsienice, które przychodzą na świat w czerwcu, upodobały sobie dwa gatunki roślin: kruszynę pospolitą oraz szakłaka pospolitego.