Czarny bez, z ludowego języka zwany hyćką, rośnie pospolicie na terenie całego kraju. Jest krzewem lub małym drzewem, dorastającym nawet do 10 m wysokości. Pień i starsze gałązki otula spękana, szara lub jasnobrązowa kora. Po jej potarciu wydziela się bardzo intensywny zapach. Niektórzy twierdzą, że zapach ten nie należy do zbyt przyjemnych. Młode, jeszcze niezdrewniałe, pędy są zielone. Liście podzielone na 5-7 mniejszych listków mają piłkowany brzeg, a na końcu są zaostrzone.
Kwitnienie rozpoczyna się w połowie maja. Drobne, białe kwiaty zebrane są w przepiękny kwiatostan o miłym zapachu. Po przekwitnięciu rozwijają się owoce, które dojrzewając przybierają czarną barwę złamaną fioletem.
Czarny bez rośnie na skrajach lasów, w zaroślach i nad brzegami rzek. Generalnie lubi miejsca wilgotne oraz żyzne gleby, bogate w związki azotu i wapnia. Jest nieodzownym elementem wiejskiego krajobrazu. Tworzy również środowisko dla pewnego jadalnego grzybka – uszaka bzowego, który rośnie na starszych i grubszych konarach.