Rudzik jest niewielkim ptakiem o długości ciała około 14 cm i rozpiętości skrzydeł 22 cm. Z łatwością rozpoznamy go po charakterystycznej rudej plamce na piersi i części głowy. Ma jasnoszary brzuch i nieco ciemniejszy, brązowawy grzbiet zakończony długim ogonem. Samice i samce nie różnią się ubarwieniem.

Rudzik należy do rodziny muchołówek, choć wcześniej mylnie zaliczany był do drozdów. Jest ptakiem wędrownym, na zimę migruje na południe. Coraz częściej się jednak zdarza, że zostaje z nami przez cały rok.

Gniazda rudzików znajdują się często na ziemi, są za to dobrze ukryte. Rudzik uwielbia wykorzystać tu wszelkie zakamarki. Samica wysiaduje 5-7 białych, nakrapianych rdzawymi plamkami jaj, z których wykluwają się szarawe pisklaki. Nieporadne maleństwa są dość łatwym celem dla drapieżników. Na szczęście samica ma dwa lęgi w ciągu roku.

Rudzik żywi się dżdżownicami, larwami, mrówkami i pająkami. Nie pogardzi też owocami. Warto wsłuchać się w jego śpiew, bo tworzy długie melodie, o bardzo zróżnicowanych dźwiękach.