Potrzosa spotkamy na terenach podmokłych Puszczy Białowieskiej. Łatwiej go usłyszeć niż zobaczyć, to nieliczny ptak nadwodny, który tak chętnie śpiewa. Kryjówki buduje w wysokiej roślinności, na obrzeżach zbiorników wodnych. Stąd i jego druga nazwa - wróbel trzcinowy.
Ptak jest faktycznie wielkości wróbla (długość ciała około 15 cm), choć różnice w upierzeniu są już wyraźne. Samiec ma czarną głowę i krawatem. Na niej odcina się biały wąs i również biały kołnierz. Wierzch ciała jest jasnobrązowy z ciemniejszymi kreskami (podobnie jak długi ogon), a spód jasny - biały. Samica ma z kolei białą brew i czarny wąs, brązowe policzki oraz bardziej szarawy wierzch.
Środowisko wodne dostarcza potrzosom bogactwa pokarmu. Żerują na ziemi - żywią się nasionami, owadami, robakami i ślimakami. Gniazda ukryte w wysokiej trzcinie zbudowane są z liści traw i turzyc. Przystępują do lęgów dwukrotnie, a młode są już samodzielne po dwóch tygodniach.
W Puszczy pojawiają się w marcu, tylko część populacji zimuje w kraju. Większość migruje na południe na przełomie października i listopada.