Skrzydła rusałki admirała mają ciemny, brązowoczarny kolor z charakterystyczną pomarańczową, skośną przepaską na pierwszej parze skrzydeł i białymi plamkami na ich wierzchołkach. Pomarańczowa kreska zdobi także krawędź tylnych skrzydeł. Spokojniejsze barwy ma spód, dzięki czemu, przy złożonych skrzydłach motyl idealnie wtapia się w otoczenie drzew.
Rusałka admirał jest dość dużym motylem, rozpiętość skrzydeł sięga około 60 mm, a długość ciała do 30 mm. W Puszczy możemy spotkać go w przerzedzonych, dobrze naświetlonych rejonach. Zainteresowany jest kwiatowym nektarem, ale także sokiem z obumarłych szczątek roślinnych. Jesienią znajdziemy go w ogrodach i sadach, gdzie korzysta z fermentujących owoców.
Jaja składane są pojedynczo na liściach pokrzyw, które są rośliną żywicielską gąsienic tego motyla. Różnobarwne, pokryte drobnymi kolcami larwy żerują nocą, w ciągu dnia chowając się w zwiniętych liściach pokrzyw.
Rusałka admirał jest jednym z przedstawicieli motyli migrujących. Do Puszczy Białowieskiej wraca w maju, a jego przedstawicieli (już z kolejnego pokolenia) będziemy spotykać aż do późnej jesieni, kiedy to rozpoczną powroty na cieplejsze zimowiska. Coraz łagodniejsze zimy sprawiają jednak, że niektóre motyle zostają w puszczy przez cały rok.