Brzegówka jest najmniejszą z naszych rodzimych jaskółek, jej długość ciała mierzy zaledwie około 12 cm, a masa nie przekracza 20 gram. Wierzch jest ciemny, szarobrunatny, zaś spód biały, przecięty jedynie ciemną przepaską na piersi. Skrzydła w kolorze grzbietu (rozpiętość około 30 cm), długie i zaostrzone, ogon słabo rozwidlony. Samica i samiec wyglądają tak samo.
Brzegówki, w odróżnieniu od swoich kuzynek - dymówki, czy ogonówki, nie szukają towarzystwa człowieka. Jak sama nazwa wskazuje, uwielbiają osiedlać się w brzegach dzikich rzek i zbiorników wodnych. W piaszczystych, stromych skarpach dziobem wydłubują długie norki, piasek wymiatając skrzydłami. Komora gniazdowa ma kilkadziesiąt centymetrów głębokości. Od wiosny do lata niektórym parom udaje się wyprowadzić dwa lęgi, w każdym do sześciu maluchów. Pisklaki bardzo szybko osiągając samodzielność, wracając jednak do rodzinnej koloni. Brzegówki, trzeba przyznać, są niezwykle towarzyskie i budują gniazda w niewielkiej odległości.
Bliskość wody pomaga w zdobywaniu ulubionego pokarmu, a są nim oczywiście owady. Ptaki krążą wokół zbiornika chwytając komary, muszki i inne przysmaki w locie, zazwyczaj na niewielkiej wysokości.
Pracowitość jaskółki brzegówki możemy podziwiać od kwietnia do września, na pozostałą część roku ptaki przenoszą się do ciepłych krajów.