Myszołowy są średniej wielkości ptakami drapieżnymi. Krępe ciało osiąga długość 50 do 57 cm, a rozpiętość skrzydeł może sięgać 130 cm. Krótki ogon i lotki są pręgowane, charakterystyczna jest też plama w kształcie litery „U” na piersi oraz ciemnoszary dziób z żółtą nasadą. Poza tym ubarwienie bywa bardzo zmienne - od brązów, bo niemal biel. Samica jest nieco większa od samca.
Jak sama nazwa wskazuje, myszołowy polują przede wszystkim na gryzonie. Dietę uzupełniają płazami, owadami, a nawet drobnymi ssakami. Zimą chętnie też korzystają z padliny.
Na zdobycz najchętniej polują z nasiadki, stąd dość łatwo je dostrzec na okalających puszczę łąkach, jak z lekkiego podwyższenia, słupka, czy gałęzi wyczekują okazji do ataku. Myszołowy świetnie radzą sobie w powietrzu. W trakcie lotów patrolowych potrafią zawisnąć, po czym błyskawicznie runąć w dół, zanurzając szpony w zaskoczonej ofierze.
Myszołowy łączą się w pary w wieku trzech lat. Do założenia gniazda wystarczy niewielkie zadrzewienie. Samica od kwietnia do maja składa 2 - 4 jaja, które wysiaduje na przemian z samcem. Po miesiącu przychodzą na świat pisklaki. Samodzielne życie będą mogły prowadzić już po ośmiu tygodniach od wyklucia