Nie jest łatwo spotkać w Puszczy Białowieskiej tego uroczego ssaka z rodziny łasicowatych. Prowadzi nocny i skryty tryb życia, a jego tropy odnajdziemy w pobliżu zbiorników wodnych. Środowisko wodne jest jego naturalnym miejscem życia. Odżywia się głównie rybami, choć dietę uzupełnia też gryzoniami i drobnym ptactwem.

Długość ciała wydry nierzadko przekracza 100 cm, z czego znaczną część (od 30 do 60 cm) stanowi ogon, który znacznie ułatwia poruszanie się pod wodą. Wydra jest doskonałym pływakiem, w czym pomaga opływowy kształt ciała, gęste, brązowe futro i błony pławne między palcami krótkich łapek. Receptory czuciowe na długich wąsach (wibrysach) pozwalają na doskonałą orientację w ciemności.

Wydry zamieszkują nory zlokalizowane przy brzegach zbiorników wodnych. Gody odbywają się w lutym i marcu, a młode, w liczbie od 2 do 4, przychodzą na świat od maja do czerwca. Widok bawiących się młodych wydr na długo zapada w pamięć, ich pomysłowość w wynajdywaniu rozrywek jest niesamowita. Dojrzałość płciową osiągają od 2 do 3 roku życia.