Jaskier kosmaty spotkacie w lasach liściastych, na ich brzegach, często w wilgotnych zaroślach, w pobliżu śródleśnych strumieni. Najbardziej lubi gleby gliniasto-wapienne, o wysokim poziomie wód gruntowych. Wyrasta gęstymi kępkami w miejscach najbardziej dogodnych.
Pęd rośliny wznosi się na wysokość od 30 do 100 cm, jest mocno rozgałęziony, obły i gęsto pokryty odstającymi włoskami, podobnie jak liście i szypułki kwiatów. Liście różnią się nieco w zależności od miejsca wyrastania. Odziomkowe są 5-klapowe, o wyraźnie zaokrąglonych odcinkach, osadzone na długich ogonkach. Liście łodygowe dolne i średnie mają krótkie ogonki lub siedzą wprost na łodydze, podzielone są na trzy odcinki. Wszystkie liście są na brzegach ostro ząbkowane.
W kwietniu i maju na gałązkach pojawia się bardzo dużo pięciokrotnych, złocistożółtych kwiatów, które z daleka błyszczą swymi płatkami. Zapylane są przez owady lub następuje samozapylenie. Owoce w postaci niełupek, zaopatrzone w sierpowato zgięty odcinek, łatwo przyczepiają się do sierści zwierząt, które roznoszą je po lesie.
Jest to roślina trująca.