Jedyny w swoim rodzaju, obecnie należący do rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Idąc lasem, z daleka czuć zapach kwitnących czosnków i to znak, że zaraz je wypatrzymy w gęstwinie zieleni. Najpierw ujawniają się kwiaty, które możemy obserwować od maja do czerwca. Zebrane są w duży, lśniąco biały baldach. Zapylają je trzmiele i muchówki, ale jeśli ich nie ma, to roślina radzi sobie sama – słupek nagina się do pręcików i następuje samozapylenie.
Z kwiatowego baldachu, w czerwcu i lipcu rozwijają się czarne nasiona, które kiełkują dopiero po kilkunastu miesiącach.
Liście wyrastają po dwa, na pierwszy rzut oka są podobne do konwaliowych. Po roztarciu, ale też w słoneczne dni, wydzielają bardzo intensywny zapach czosnku. Całe ziele dorasta na wysokość od kilkunastu do 40-50 cm wysokości.
Czosnek jest rośliną wieloletnią i zimuje w postaci białej cebuli, która jest wciągana przez korzenie coraz głębiej wraz z wiekiem rośliny. Rośnie w cienistych lasach liściastych, w zaroślach, tworząc często rozległe łany. W Polsce podlega częściowej ochronie gatunkowej i może być pozyskiwany za zgodą regionalnego dyrektora ochrony środowiska, tylko na wybranych obszarach.