Być może na pierwszy rzut oka nie znajdziecie podobieństwa do goździka, ale razem z gwiazdnicą należą do jednej rodziny – goździkowatych (Caryophyllaceae). Ziele gwiazdnicy jest delikatne i wątłe. Łodyga bardzo łatwo się przełamuje, pod najmniejszym naciskiem. W górnej części jest owłosiona, pokryta licznymi gruczołami i wyrasta na wysokość nawet do 60 cm. Na niej ustawione są parami liście – dolne i środkowe mają cienkie ogonki i nieco odstają od łodygi, górne kurczowo się jej trzymają i są siedzące. Liście są stosunkowo duże, ciemnozielone, zakończone ostro i sercowate u podstawy.
Kwiatki są równie delikatne jak reszta rośliny. Wyrastają w kwiatostanie o formie dwudzielnej wierzchotki, jakby na dwóch cienkich łodyżkach. Płatki korony są białe, wąskie i dwa razy dłuższe od działek kielicha. Pojawiają się w maju i czerwcu, są zapylane przez owady.
Gwiazdnicę spotkacie w wilgotnych i żyznych lasach Puszczy Białowieskiej. Bardzo odpowiadają jej cieniste lasy liściaste i zarośla o wysokim poziomie wód gruntowych.