Trznadel zwyczajny inaczej nazywany jest też żółtobrzuchem, a wszystko za sprawą ubarwienia, które na wierzchu jest brązowo-zielonkawe z wyraźnym ciemnym kreskowaniem, a od spodu cytrynowo-żółte. Rdzawo-brązowy kolor ozdabia kuper i piersi. Nieco mniej jaskrawe barwy odróżniają samicę od samca, która ma bardziej stonowany, oliwkowy odcień.

Trznadel to ptak wielkości wróbla, ma około 18-19 cm długości ciała. Jest charakterystyczny dla terenów otwartych, dlatego w Puszczy spotkamy go licznie na obrzeżach i polanach, bardzo rzadko w głębi lasu.

Gniazdo buduje dość nisko, często osłonięte jest krzewami. Żyje w stadach, choć w czasie lęgów odważnie broni swojego terenu. Od kwietnia do czerwca wyprowadza dwa, a nawet trzy lęgi. Pierwszy lęg jest najbardziej liczny, samica składa wówczas od 3 do 5 jaj. Pisklaki karmione są przez obydwoje rodziców ziarnami. Nasiona to podstawa wyżywienia trznadla, choć w menu tych ptaków znajdują się też owady i pajęczaki.

Aby znaleźć te pięknie wybarwione ptaki warto wytężyć słuch. Ich donośne trele najlepiej słychać na wiosnę, ale ze śpiewem nie ustają przez cały rok.