Nazwa tego grzyba jest dość nowa, wcześniej nazywano go szorstką hubą, bądź też hubą kosmatą i jeśli przyjrzycie się fotografiom, to od razu zrozumiecie skąd takie określenia.
To właśnie dzięki tym włochatym naroślom na górnej stronie owocnika, huba zawdzięcza swoją nazwę. Zieleń wrośniaka nie jest jego naturalną barwą, to skutek występowania glonów na owocnikach. Forma oraz wielkość owocników może się znacząco różnić, ale zazwyczaj powstają dość duże, jak na wrośniaka - nawet w granicach dziesięciu centymetrów. Gromadne występowanie również nie jest rzadkością, choć nie jest tu w stanie przebić wrośniaka różnobarwnego zdolnego tworzyć niesamowicie rozległe kolonie. To wszystko oczywiście dzieje się na pniach drzew. Zdecydowanie najczęściej pniach leżących.
Wrośniak szorstki jest jednorocznym grzybem. Preferuje bardziej nasłonecznione enklawy i o wiele częściej zasiedla martwe drewno liściaste aniżeli iglaste. Jest dość powszechnym gatunkiem, choć można go pomylić z wrośniakiem garbatym.