Ta pięknie barwiona jaszczurka, to pospolity w Polsce gad nazywany żyworódką. Nazwa bierze się oczywiście od sposobu rozmnażania. Jaja rozwijają się w ciele samicy, młode wykluwają się i dopiero wówczas następuje ich poród.
Po kolorach grzbietu i długości ciała trudno odróżnić płeć gada. Zarówno samce jak i samice mają bowiem około 16 cm długości, z czego niemal 60 procent stanowi ogon. Pokrywające ciało łuski mają brązowe, szare i zielone odcienie. Dopiero w czasie godów, które odbywają się w maju, brzuchy samców napierają żółto-pomarańczowych, jaskrawych kolorów, zaś brzuchy samic pozostają białawe.
O spotkanie z żyworódką najłatwiej w ciepłe, słoneczne dni. Wówczas, zwłaszcza na wiosnę, jaszczurki uwielbiają nagrzewać swoje ciała po zimowym odrętwieniu. Żywią się owadami, pająkami i dżdżownicami, choć same są też łakomym kąskiem dla wielu puszczańskich drapieżników. W sytuacji zagrożenia, mają jednak w zanadrzu skuteczną broń. Złapane przez oprawcę potrafią zrzucić ogon, a same czmychnąć do kryjówki. Ogon wprawdzie odrasta, ale nie jest już tak długi jak pierwszy.