Grzyby kojarzą nam się z jesienią, gdy widać wysyp bardzo wielu gatunków. Jednak możemy je dostrzec o każdej porze roku. Rozpoznajemy głównie po owocnikach, podczas gdy w glebie ciągną się ich rozległe sznury, a w powietrzu unoszą miliony mikroskopijnych zarodników. Mykologia to dział nauki, który zgłębia ich budowę i formy, często pomijane i niewidoczne dla oczu.
Naukowcy szacują, że do tej pory poznaliśmy zaledwie 7% gatunków grzybów występujących na świecie. Przez wiele lat łączono je z roślinami, dopiero niedawno udowodniono, że budową i funkcjami życiowymi zbliżają się bardziej do zwierząt.
Dzięki grzybom przyroda nie tonie w resztkach materii organicznej i rośliny mogą wchłaniać łatwo dostępne cząstki mineralne. Są wśród nich także pasożyty. Często żyją krótko, ale mogą też rosnąć nawet przez 2 tysiące lat. Tworzą specyficzne symbiozy z roślinami, zwane mykoryzami, dzięki temu oba organizmy są silniejsze i odporniejsze. Do świata grzybów należą także porosty, które tworzą plechę z komórek grzybowych i roślinnych.