Rozpoznawanie gatunków drzew zimą, kiedy opadłe liście murszeją, a nowe rozwiną się dopiero wiosną, może sprawiać nie lada problem. Jednak jeśli wiemy gdzie patrzeć, zwrócimy uwagę na wygląd i układ pąków, barwę i strukturę kory oraz kształt śladu liściowego, gatunki określimy bezbłędnie.

Grab pospolity (Carpinus betulus) rozpowszechniony jest w całej Puszczy Białowieskiej i prawdopodobnie będzie go coraz więcej, ponieważ, wraz z innymi gatunkami grądów, wypełni przestrzeń po martwych świerkach. 

Dorasta do 30 m, a jego pień jest dość krótki i szybko przechodzi w rozgałęzienia drobniejszych gałęzi. Kora otulająca drewno jest gładka i ciemnoszara, gdzieniegdzie prześwitują na niej jaśniejsze smugi. 

Popatrzmy teraz na mniejsze gałązki, które obsypane są pąkami ustawionymi naprzemianlegle. Pąki mają kształt jajowaty i są różnej wielkości. Kwiatowe - wyraźnie większe i wydłużone, u dołu mają barwę brązową, a łuski górne są dwubarwne. Pokryte są szarawą warstwą włosków, tzw. kutnerem. Liściowe są mniejsze, delikatnie owłosione, przylegające do pędu i górą również dwubarwne, lecz dolne łuski mają kolor zielony. Zarówno pąki liściowe jak i i kwiatowe mają ostre zakończenie. 

Pędy są nieco zygzakowate, mają wiele łagodnych krzywizn, co nadaje im ciekawego i charakterystycznego wyglądu. Ślady po liściach mają kształt półkola, z trzema śladami po wiązkach przewodzących. Czasem na drzewie można jeszcze wypatrzeć oskrzydlone owocostany. Na młodych roślinach suche, zbrązowiałe liście pozostają na gałązkach do wiosny, podobnie jak u dębów.