Choć początek kalendarzowej zimy wybił na Podlasiu wraz z pierwszym dniem grudnia, a potrwa do końca lutego, o zimie możemy również myśleć przez pryzmat zmniejszających się temperatur. Klimatologiczna zima wyznaczona jest przez średnią dobową temperaturę, która o tej porze roku powinna utrzymywać się na minusie lub być równa zeru. To właśnie ona określa fazy rozwoju roślinności, a także okres spoczynku. 

Wiele roślin przygotowuje się do zimy lub po prostu zamiera.Temperatura i ilość dochodzącego światła ograniczają fotosyntezę. Drzewa i krzewy liściaste zrzucają liście. Muszą wycofać ze swych tkanek wodę, bo inaczej komórki zostaną rozsadzone przez powstające kryształki lodu.

Ale przecież nie wszystkie rośliny zrzucają liście. Są takie, które nazywamy zimozielonymi lub wiecznie zielonymi. Większość roślin iglastych jest zaliczana właśnie do tej grupy. 

Rośliny zimozielone znacznie lepiej przystosowały się do niesprzyjających warunków i nie muszą zrzucać liści. W ich komórkach, nawet zimą wciąż zachodzi proces fotosyntezy, jest on jednak bardzo spowolniony. Igły roślin szpilkowych pokryte są woskiem, co zabezpiecza je przed mrozem. Dodatkowo mają one znacznie mniejszą powierzchnię niż liście okrytonasiennych i zawierają mniej wody. Natomiast krzewinki zimozielone (np. borówka), na zimę zmieniają ustawienie liści z poziomego na pionowe.