Być może pamiętacie historię sesji zdjęciowej białowieskiego koziołka? Wrócę zatem do sprawy, którą obiecałem wyjaśnić, czyli jak oszacować wiek kozła. Po czym poznaję, że widoczny na zdjęciu osobnik jest młodzieniaszkiem?

Pierwszym symptomem, że może to być młody kozioł jest jego zachowanie. Stare kozły, zwane gwarowo „profesorami” są o wiele bardziej ostrożne, unikają otwartych przestrzeni. Nasz rogacz najwyraźniej nie przejmował się potencjalnymi zagrożeniami, czyli nabierał jeszcze doświadczenia. Ja też byłem dla niego takim doświadczeniem i po naszym spotkaniu na pewno będzie bardziej ostrożny.

Kwestia kolejna, to poroże na głowie. Wielkością nie ma się co sugerować, bo to może być bardzo mylące. Lepiej jest zwrócić uwagę na możdżenie, z których wyrastają parostki. Im bardziej są oddalone od siebie, tym kozioł jest starszy. 

Czasem trudno jest poprawnie oszacować sylwetkę, tym bardziej, że trzeba pamiętać o tym, iż uwsteczniający się rogacz może być sylwetką bardzo podobny do młodego kozła. Najważniejszą cechą w oszacowaniu, czy rogacz jest młody, czy stary, wydaje się być biała plama przy chrapach, tak zwana plama wietrznikowa oraz towarzysząca jej powyżej ciemna plama czołowa. U młodych rogaczy plamka wietrznikowa jest niewielka, a ciemna plama czołowa wyraźnie widoczna. Wraz z upływem lat, plama wietrznikowa zaczyna sięgać niemal oczu, a plama czołowa ulega rozjaśnieniu, choć nadal bywa widoczna.
Tym oto sposobem możemy mieć pewność, że nasz koziołek to jeszcze młodzieniec.

Autor: Artur Hampel