Wrzosowisko to bardzo ciekawe, bezleśne zbiorowisko roślinne. Wykształca się na ubogim podłożu i można je znaleźć właściwie na terenie całej Polski. Jak sama nazwa wskazuje, zdominowane jest przez gatunki z rodziny wrzosowatych, choćby wrzos pospolity. Musicie jednak wiedzieć, że istnieje podział na dwie grupy wrzosowisk: wrzosowiska wilgotne (z przepięknym wrzoścem bagiennym) oraz wrzosowiska suche. 

Wrzosy i wrzośce są ze sobą nieustannie mylone - co widać choćby często w sklepach ogrodniczych.  Mimo, że są do siebie bardzo podobne, to jednak mamy do czynienia z dwoma, różnymi roślinami. Wystarczy tylko uważnie się im przyjrzeć. Wrzośce mają kwiatki przypominające małe dzbanuszki, a ich listki są igiełkowate, a nie łuskowate jak u wrzosów. Warto też wiedzieć, że w naturze wrzośce kwitną od końca zimy do kwietnia, natomiast wrzosy jesienią. 

Wrzosowiska wilgotne są bardzo rzadkim zjawiskiem w Polsce. Taki ekosystem wykształca się w rejonach pod wpływem klimatu atlantyckiego. Nie spotkacie go w Puszczy, ale warto wybrać się na Pomorze Zachodnie i w Bory Dolnośląskie. Często jest on związany z innym, bardzo ciekawym ekosystemem – torfowiskiem. Na wilgotnym torfowisku porasta głównie wrzosiec bagienny i wrzos zwyczajny, a  akompaniują im kępy situ sztywnego, wełnianeczki darniowej a także mchy – torfowce, rokiet cyprysowaty i inne. 

Zatrzymajmy się jednak przy wrzosowiskach suchych, które są zdecydowanie częstsze i na które na pewno natrafimy w Puszczy Białowieskiej. Pojawiają się one w lukach drzewostanów, gdzie wykształcają się naturalnie. Znalazły też inne miejsca, związane z gospodarką człowieka, na uprawach leśnych, czy pod liniami energetycznymi, a także przy leśnych drogach. Większość wrzosowisk suchych związana jest z widnymi, suchymi bądź świeżymi borami sosnowymi, ale są też takie, które pojawiają się przy kwaśnych lasach dębowo-bukowych.