Suseł moręgowany, fot. wikipedia

Na terenie Polski od kilkudziesięciu lat nie zginął żaden gatunek, a wiele udało się nawet przywrócić. Nie zawsze jednak tak było. Jakie gatunki zniknęły i o jakie walczmy?

Tur
Ostatni tur na ziemiach polskich padł w Puszczy Jaktorowskiej, w której walczono o ochronę tego gatunku. Mimo to, według inwentaryzacji z 1557 r., w puszczy żyło zaledwie 50 turów, w 1559 r. ‒ 24, w 1601 r. ‒ tylko cztery. Ostatnia samica populacji mazowieckiej padła z przyczyn naturalnych w 1627 r.

Tarpan
Gatunek dzikiego konia. Zamieszkiwał obszary leśne Europy. Przez niektórych badaczy jest uważany za jednego z przodków konia domowego. W Puszczy Białowieskiej przetrwał do 1780 r., a na stepach Ukrainy do lat 80. XIX w.

Drop
Od XVII do XIX w. drop gnieździł się na znacznych obszarach naszego kraju, ale pod koniec XIX w. ptak ten zaczął znikać z rejonów wschodnich; ostatnia informacja z 1889 r. pochodzi z Mazur. W latach 30. XX w. odnotowano około 600‒700 osobników na terenie województw zachodnich. Ostatni na ziemiach polskich padł 1989 r.

Jaszczurka zielona
Największa jaszczurka obdarzona kończynami żyjąca w Europie środkowej. W Polsce tak bardzo rzadka, że trudno nawet o naukowo potwierdzone przypadki. Bywała jednak widziana prawdopodobnie w Bieszczadach, na Wyżynie Lubelskiej i Roztoczu.

Norka europejska
Gatunek ssaka z rodziny łasicowatych, dawniej spotykany w całej Europie. Poluje na małe ssaki, płazy, bezkręgowce i ptaki. Norka europejska dziś jest rzadkością, a dodatkowo przegrywa konkurencję z norką amerykańską, która jest większa i sprawniejsza od niej.

Krzyżodziób sosnowy
Gatunek małego ptaka z rodziny łuszczakowatych. W Polsce dawniej skrajnie nielicznie gniazdował na północy kraju (w latach 1960‒1970 odnotowywano lęgi na Mierzei Helskiej). Obecnie bardzo rzadki. Spotyka się go pojedynczo lub w małych grupach w trakcie nalotów populacji ze wschodu.

Suseł moręgowany
Niewielki gryzoń z rodziny wiewiórkowatych zamieszkujący tereny Europy Środkowej i Wschodniej. W Polsce susła moręgowanego uznano za gatunek „zanikły lub prawdopodobnie zanikły” Od 2005 r. w województwie opolskim, a od 2008 r. także w dolnośląskim prowadzi się reintrodukuję gatunku.Czerwonej Księgi Zwierząt (z 2001 r.) gatunek ma status zanikłego na terenie Polski. Od lat 70. XX w. ryb tych prawdopodobnie nie ma w polskich wodach. Ostatnie obserwowane lub łowione w Zatoce Gdańskiej i w Wiśle między Chełmnem a Toruniem.

Pustułeczka
W Polsce gatunek uznany za wymarły. Natomiast w cieplejszych krajach, jak w Austrii i na Węgrzech, kilkanaście lat temu dość często widywano pustułeczkę, ale obecnie trwa ich wymieranie. Tłumaczy się to stosowaniem w rolnictwie środków przeciw owadom, co znacznie zmniejsza ich liczbę.

Strepet
Gatunek średniego ptaka z rodziny dropi (Otididae), zamieszkujący Półwysep Iberyjski, Maroko, Półwysep Apeniński, Korsykę, Sardynię oraz Ukrainę, południową Rosję po Kazachstan, Kirgistan, południowo-zachodnie Chiny i północny Iran. Jeszcze niedawno gniazdował, teraz zdarza się to sporadycznie. Jesiotr zachodni W Polsce jest objęty ścisłą ochroną gatunkową oraz wymagający ochrony czynnej. Według Polskiej