Babiogórski Park Narodowy
Jego symbolem jest okrzyn jeleni. To roślina z rodziny selerowatych. W Polsce występuje tylko w Karpatach i jedynie w dwóch miejscach: w 2000 r. znaleziono ją na Babiej Górze, w 2004 r. w Beskidzie Śląskim.
Bieszczadzki Park Narodowy
W logo tej jednostki znajdziemy rysia. Niezbyt dużo wiadomo o tym kocie poza tym, że występuje w Bieszczadach. To rzadkie i bardzo skryte zwierzę. Populacja ogólnopolska rysia wynosi niecałe 300 osobników.
Magurski Park Narodowy
Tajemniczy ptak w logo tego parku to orlik krzykliwy – jeden z najliczniej występujących u nas orłów. Jest to ptak wędrowny: jego przeloty wiosenne odbywają się w kwietniu, a jesienne trwają od sierpnia do września.
Park Narodowy „Bory Tucholskie”
Symbolem tego parku jest głuszec, gatunek dużego ptaka z rodziny kurowatych. Ostatni został zastrzelony w 1975 r. Według dokumentów historycznych ptak ten występował powszechnie na tym terenie.
Park Narodowy „Ujście Warty”
To, co widzimy w logo, to lecąca gęś zbożowa. W tym Parku Narodowym ptaków tych jest pod dostatkiem. Szczególnie teraz. Gęsi cały czas przesiadują na rozlewiskach w liczbie 50–60 tys. i zimują w Polsce.
Roztoczański Park Narodowy
Długowieczność, odporność na choroby i trudne warunki utrzymania to cechy konika polskiego. Stał się on symbolem Roztocza. Dzikimi przodkami konika polskiego były tarpany, które do końca XVII w. zamieszkiwały lesiste obszary wschodniej Polski, Litwy i Prus.
Słowiński Park Narodowy
Tego ptaka kojarzy chyba każdy. Bo mewę srebrzystą coraz łatwiej spotkać też w głębi kraju. Nie zawsze tak było. W 1968 r., na tzw. Kamiennej Wyspie na jeziorze Gardno w Słowińskim Parku Narodowym wykryto pierwszy zarejestrowany w Polsce lęg mewy srebrzystej.
Wielkopolski Park Narodowy
W herbie tej jednostki znajdziemy najpopularniejszą sowę Europy – puszczyka. Można go spotkać także w miastach, np. we Wrocławiu. W Warszawie jego liczebność szacuje się na 40–60 par.
Ojcowski Park Narodowy
Obszar tego parku słynie z jaskiń. To idealne warunki dla nietoperzy, które są tu najbardziej charakterystycznymi ssakami. Spośród 25 gatunków żyjących w Polsce, na terenie OPN i w najbliższej okolicy stwierdzono 17.
Gorczański Park Narodowy
Salamandra plamista to jedyny przedstawiciel płazów w herbach polskich parków narodowych. Możemy ją spotkać głównie w południowej Polsce. Dawniej wierzono, że jaszczurki te rodzą się i żyją w ogniu, a spotkanie salamandry było zapowiedzią deszczu.