Jakie motyle latają po łące? Umiejętność ich rozpoznania wymaga sporego doświadczenia, dostarcza też jednak wiele frajdy.
Motyle dzienne łapie się za pomocą siatki entomologicznej. Jest to specjalny sprzęt zbudowany z przezroczystego siatkowego worka zespolonego z długim trzonkiem. Motyle delikatnie łapiemy, zwijając przy tym koniec siatki. Dzięki temu możemy dokładnie im się przyjrzeć, mając pewność, że nam nie uciekną. Po obejrzeniu i określeniu gatunku wypuszczamy motyle na wolność.
W celu rozpoznania gatunku pomocne będą atlasy i klucze ze zdjęciami charakterystycznych cech poszczególnych motyli. Niekiedy przyda się też lupa. Aby określić skład gatunkowy motyli dziennych na danym terenie, musimy wyróżnić wszystkie warianty środowiskowe, przez które będziemy musieli przejść. Transekt jest właśnie wyznaczonym przez nas szlakiem, po którym będziemy się poruszać zbierając dane. Możemy zastosować tzw. transekty punktowe lub transekt liniowy.
Kiedy chcemy odłowić motyle na stosunkowo małej powierzchni zwykle stosuje się transekty punktowe. Polega to na wytypowaniu kilku powierzchni o jednakowej wielkości np. 10m x 10m lub 20m x 20m. Następnie, stojąc w wyznaczonych miejscach, rejestrujemy lub odławiamy wszystkie osobniki poszczególnych gatunków. Przy większych powierzchniach stosujemy tzw. transekt liniowy. Zgodnie z tą metodą wyznaczamy linie przejścia przez siedlisko o długości 100-200 metrów (mogą być dłuższe). Najlepiej wyznaczyć transekt zamknięty w kształcie owalu. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przeszliśmy cały obszar bez konieczności powrotu do punktu wyjścia. Poruszając się wzdłuż wyznaczonej linii notuje się wszystkie motyle dostępne w zasięgu kilku metrów.
Należy pamiętać że motyle są bardzo kruche. Należy więc obchodzić się z nimi delikatnie, tak aby nie zniszczyć skrzydeł i nie zetrzeć łusek.
Transekt punktowy
Transekt liniowy
Łapanie motyli to fajna zabawa dla dzieci, ale…
i dla dorosłych.