Sóweczka jest najmniejszą sową występującą w Polsce. Mierzy od 15 do 19 cm. Jej niewielkie rozmiary mogą tworzyć mylny obraz ptaka jako bezbronnego czy wręcz słodkiego, a w rzeczywistości sóweczka jest wyśmienitym drapieżnikiem. Z reguły poluje na gryzonie lub małe ptaki, ale potrafi też upolować opierzoną ofiarę większą od niej samej.

Porusza się niemalże bezszelestnie - to umożliwia jej polowanie w ciągu dnia. Sóweczka jest istotą silnie przywiązaną do swojego terytorium. Ta cecha sóweczkowego charakteru dotyczy przede wszystkim samcy: wybierają swoje terytorium jesienią tego samego roku, w którym przyszły na świat. Często na swoje schronienia obierają opuszczone dziuple w starych umierających drzewach np. po dzięciołach. Dziuple służą im między innymi do magazynowania jedzenia, ale również pełnią funkcję gniazd dla młodych.

Samica wysiaduje w nich jaja przez mniej więcej miesiąc. Młode opanowują sztukę latania w piątym tygodniu życia, lecz pozostają w gnieździe pod opieką matki przez kolejny miesiąc. Rola samca jest wówczas dostarczanie pokarmu. Sóweczki w przeciwieństwie do innych sów prowadzą dzienny tryb życia. Po zmroku ich wzrok znacząco się pogarsza i mogą mieć problem z powrotem do dziupli.