Małe lisiątka przychodzą na świat po około 2 miesięcznej ciąży. Szczyt lisich narodzin przypada wiosną. Przez pierwsze 2 tygodnie są ślepe, a ich futro nie ma rudego koloru, a szarobury z charakterystyczną białą plamką na gardle. Samica rodzi najcześciej nie więcej niż ośmioro potomstwa. Lisie bobasy nazywane są niedoliskami.

Po 3 tygodniach maluchy - oprócz mleka matki - zaczynają przyjmować pokarm w postaci przeżutego i zwróconego przez starsze osobniki jedzenie. To wprowadzenie do samodzielności, choć jeszcze przez niespełna miesiąc będą karmione mlekiem mamy. Półtora miesięczne lisy są gotowe do opuszczenia nory i korzystania z życia. W tym czasie młode bawią się z rówieśnikami oraz szkolą swoje umiejętności łowieckie. Matka przynosi im częściowo żywą ofiarę i pozwala by na niej ćwiczyły swe łowieckie umiejętności.

Około czteromiesięczne lisy są już samodzielne. Dojrzałość płciową osiągają mniej więcej w dziesiątym miesiącu życia. Warto wiedzieć, iż lisy z natury są samotnikami. Łączą się w pary sezonowo, a większość życia spędzają tylko we własnym towarzystwie. Ile żyje lis? - z badań przyrodników wiemy, iż nawet do 12 lat. Dokładny wiek zwierzęcia można oszacować po stanie jego uzębienia.