Prawdopodobnie wszyscy w dzieciństwie słyszeli opowieści o liskach zakradających się do kurników. Ale czy kury są rzeczywiście głównym pożywieniem tego rudego drapieżnika? Oczywiście, że nie.

Ofiarami lisów są najczęściej gryzonie, które są dla nich stosunkowo najłatwiejszym celem. Dzięki świetnemu słuchowi lis jest w stanie usłyszeć piski i odgłosy przemieszczającej się pod powierzchnią ziemi choćby myszy, precyzyjnie zlokalizować jej gniazdo i rozkopać je. Gdy dostrzeże swoją ofiarę na powierzchni i zbliży się na odpowiednią odległość, wykonuje sus i przygniata zdobycz. Ten sposób łowów nie skończy się sukcesem w przypadku większej ofiary - choćby zająca. Zając jest po protu za szybki.

Nie oznacza to iż lis nie jest w stanie go upolować. Jest! Tylko musi zmienić taktykę. Gdy nadarzy się sposobność może zaskoczyć go w norze podczas snu. Lisy potrafią dopasować swoją dietę do aktualnych warunków i dostępności pożywienia. Jedzą ryby, gady, bezkręgowce. Nie pogardzą też padliną, szczególnie w trakcie zimy kiedy trudniej o pokarm. Pomimo swojej natury myśliwego okresowo przechodzą na wegetarianizm i jedzą owoce. A co zatem z drobiem? Lisy oczywiście potrafią być zmorą gospodyń domowych i zakradają się do kurników.