Sowy to bohaterowie niezliczonych dykteryjek, historii, przesądów i zabobonów. Oto niektóre fakty dotyczące sów.
 


9 gatunków w Polsce

W Polsce występuje 9 gatunków sów lęgowych, z których 6 to gatunki związane z lasami. W drzewostanach spotkamy: puszczyka, puszczyka uralskiego, uszatkę, puchacza, włochatkę i sóweczkę. Z terenami otwartymi kojarzymy: uszatkę błotną, pójdźkę i płomykówkę.



Puchacz największy na świecie
Największą sową jest zamieszkujący Eurazję puchacz. Rozpiętość jego skrzydeł sięga dwóch metrów, zaś jego długość to około 70 centymetrów. Najmniejszą sową jest północnoamerykańska sóweczka kaktusowa, której długość wynosi tylko 12 cm.



Wypluwka prawdę ci powie

Sowy żywią się gryzoniami, małymi ptakami i płazami. Zwykle ofiary połykają w całości. Nie trawią wszystkich elementów, dlatego z czasem je zwracają. To szczególnie ważne dla naukowców, którzy na podstawie wypluwek badają populację gryzoni.



Uwaga na oczy!

Eric Hosking to jeden z najbardziej znanych fotografów przyrody. Specjalizował się w zdjęciach ornitologicznych. Co ciekawe, fotograf stracił oko fotografując sowę. Tytuł jego autobiografii nosi tytuł: „Oko do ptaków”.



Symbol Ateny

Grecka bogini mądrości Atena to jedna z najbardziej zapracowanych osób na Olimpie. Opiekunka herosów, zajmowała się tkactwem, sprawiedliwą wojną i garncarstwem. Świętym zwierzęciem Ateny była sowa, uznawana za najmądrzejszego z ptaków.



Haczyk miłości
Według dawnych zwyczajów w głowie sowy znajdowały się dwie kosteczki: jedna w kształcie haczyka, a druga łopatki. By zdobyć dziewczynę, trzeba było dotknąć ją haczykiem. Łopatka działała w przeciwną stronę.



Strzygi też sowy

W starożytnym Rzymie znano skrzydlate demony żeńskie, pojawiające się pod postacią ptaka z zakrzywionymi szponami. Uchodziły za istoty wysysające krew z dzieci i żywiące się ich wnętrznościami. Zwierzę to utożsamiano z sową.



Medykamenty na wszystko

W XVII w. wierzono, że zjedzenie sowy może leczyć bóle brzucha, o ile zrobi się to o wschodzie słońca, a później pości. Pierzem leczono reumatyzm, a popiołem wrzody. Dawniej wierzono, że picie jaj sów leczy… alkoholizm.



Sowa cmentarna

Sowę można znaleźć na nagrobkach katolickich, jak i żydowskich. Wszystko dlatego, że zdaniem ludzi nadzwyczaj często można ją spotkać na cmentarzach. To wytłumaczono naukowo dużą liczbą starych drzew i względnym spokojem od antagonistów.



Magiczna poczta

PR sów znacznie się poprawił po siedmiu tomach sagi o Harrym Potterze. W świecie czarodziejów znanym z książek i filmów ptaki te odpowiadały za przenoszenie listów. Sowa śnieżna Pottera wabiła się Hedwiga.




Spójrz jej w oczy

Dla ochrony oczu sowa ma trzy powieki: dolną, górną i tzw. migotkę. Górna służy do mrugania w dzień, dolna do spania, a migotka jest rodzajem przezroczystej błony.