Żyją obok nas od tysięcy lat. Mimo że trzymamy chłodny dystans, lis przebojem wszedł w naszą popkulturę.
45 gatunków
Rudy lis występuje w Ameryce Północnej, Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie. Jest gatunkiem pospolitym. Wyróżnia się 45 podgatunków lisa rudego, które można podzielić na dwie podgrupy – północne i pustynne południowe.
Wymiary zwierzęcia
Przeciętnie dorosłe lisy mają ciało o wysokości 35–50 cm i długości 49–90 cm, sam ogon ma długość około 53–60 cm. Uszy mają 7,7–12,5 cm długości, a kończyny tylne 12–18,5 cm. Waga waha się od 2,2 do10 kg.
Ucho jak lis
Lisy mają wybitny słuch. Mówi się, że słyszą odpoczywającego cietrzewia z odległości 600 kroków, latającą wronę z odległości do pół kilometra. Pisk myszy usłyszą z odległości 100 m. Tego ostatniego dźwięku używają myśliwi do wabienia rudzielców.
Lubią pospać
Lisy są aktywne w nocy. W dzień lubią sobie pospać w swoich norach. Według naukowców statystyczny lis śpi około 10 godzin na dobę. Co ciekawe, swoje nory potrafią dzielić z innymi gatunkami, takimi jak borsuki.
Dobra wróżba
Społecznością, która wyjątkowo ceni lisy, są Cyganie. Grupa ta podziwia rudzielca za jego niezawodny instynkt, który ratuje go w trudnych sytuacjach. W wierzeniach Cyganów sen o lisie zwiastuje zdrowie i pomyślność.
Mordercze lisy
Lis to jeden z nielicznych gatunków dzikich zwierząt, który morduje, mimo że nie jest w stanie zjeść wszystkich ofiar. Dlatego lis w kurniku to duże niebezpieczeństwo. Zjawisko to jest tłumaczone morderczym szałem.
Inwazyjne w Australii
Anglicy, którzy tradycyjnie zajmują się polowaniem na lisy, postanowili przenieść ten zwyczaj do Australii. Zwierzak ten szybko podbił cały kontynent, przy okazji trzebiąc gatunki endemiczne takie jak kanguroszczury czy kangurzaki rudawe.
Podejrzany o czary
Lis często jest podejrzewany o czary. W Japonii wierzono, że każdy lis jest w stanie przemieniać się w człowieka. Co ciekawe, zwierzęta te nie są tam jednak symbolem oszustwa, lecz opieki nad ludźmi.
Lisie rekordy
Ruchy lisa są szybkie i zwinne, w kłusie porusza się z prędkością 6–8 km/h, w pogoni lub ucieczce z szybkością nawet 45–50 km/h. Świetnie skacze (nawet do 5 metrów) i doskonale pływa.
Przysłowia o rudym
„Gdzie nie staje wilczej skóry, tam lisiej nadstawić” – miał powiedzieć Lizander, spartański wódz i polityk z IV wieku p.n.e., kiedy zarzucano mu, że zbyt często ucieka się na wojnie do podstępu.