Jest to miejsce, w którym można zaczerpnąć pozytywnej energii. Zostało ono odkryte przez przypadek przez trójkę białowieżan w 1993 roku szukających miejsca pochówku robotnika naprawiającego linię kolejową Hajnówka-Białowieża. Sergiusz Tarasiewicz, Borys Rusko oraz Piotr Bajko doświadczyli w tym miejscu pozytywnych odczuć w trakcie poszukiwań.

Badania przeprowadzone w 1994 roku przez radiestetę Leszka Matela wykazały znacznie podwyższone promieniowanie w stosunku do otoczenia. Z przypuszczeń wynika, iż Miejsce Mocy to dawne miejsce kultu pogańskiego o czym może świadczyć ułożony kamienny krąg.

Legendy głoszą, iż było to miejsce spotkań wtajemniczonych, którzy za pomocą mocy kamieni powstrzymywali wrogów przed natarciem na osady w Puszczy. Drzewostan, który można zastać w tym miejscu jest również wyjątkowy. Drzewa nie mają głównego pnia, lecz kilka mniejszych. Występuje również wiele zrośniętych dębów, a korony głogów mają gałęzie skierowane w kierunku ziemi. Miejsce Mocy znajduje się w oddziale 495 w Nadleśnictwie Białowieża, do Miejsca Mocy prowadzi 4 km szlak.