Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły. Kto spotyka w lesie dzika, niech na drzewo zaraz znika.
Wymiary zwierzęcia
Długość ciała mieści się w rozpiętości od 90 do 200 cm. Wysokość sięga 110 cm. Masa zwierzęcia dochodzi nawet do 300 kg. Największego dzika zastrzelono w Rosji na Uralu, ważył 320 kg. W Polsce również zdarzały się przypadki dzików przekraczających tą wagę
Dzicze menu
Dzik jest wszystkożercą. Żywi się m.in. żołędziami, orzeszkami buczynowymi. W runie leśnym wyszukuje dżdżownice, owady, gryzonie, których nory odnajduje węchem. Zjada także kłącza roślin i grzyby, a nawet padlinę. Niszczy również plony rolnikom.
Spulchniacze gleby
Dziki to zwierzęta, które odgrywają również pożyteczną rolę w ekosystemie. Spulchniają glebę (buchtując w ziemi). Czyszczą lasy z padliny. Żywią się szkodnikami, a także zjadają chore ssaki i ptaki, co zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.
Dom dzika
Legowisko dzika jest zagłębione w ziemi, wysłane trawami i liśćmi, tworzy tzw. barłóg. Legowiska zakładane są najczęściej w młodnikach, pod osłoną gęstych gałęzi starych świerków lub w trzcinowiskach. Jesienią dziki łączą się w stada i tak pozostają na okres zimy.
Jak to się nazywa?
Samica dzika to locha. Samiec to odyniec. Przelatek zaś to dzik, który ukończył już pierwszy rok życia. Kły dolne dzików myśliwi nazywają szablami, a górne – fajkami. Na karku odyniec ma chyb, czyli długą, gęstą szczecinę.
Praprzodek świni
Dziki są blisko spokrewnione z naszymi świniami. Przypuszczalnie człowiekowi udało się udomowić dzika około 11 tys. lat temu. Od tego czasu wieprzowina to element naszego menu.
665 śmiertelnych ofiar
Badacze postanowili przyjrzeć się odnotowanym ofiarom dzików. Przebadali źródła historyczne i stwierdzili, że w latach 1825–2012 źródła mówią o co najmniej 665 osobach zabitych przez dziki. Większość przypadków zdarzyła się w Indiach.
Kirgistan go uwielbia
Mieszkańcy Kirgistanu wierzą, że pochodzą od dzików. Wiązał się z tym zakaz jedzenia wieprzowiny, który powstał w Kirgizji. Dzik jest również symbolem Miao, jednej z grup etnicznych zamieszkujących Chiny.
Rok świni
Dzik w kulturze japońskiej jest postrzegany jako przerażający i lekkomyślny. Nic dziwnego, że znajduje się on jako ostatni w orientalnych znakach zodiakalnych, a urodzonych w roku świni określa się jako osoby porywcze i uparte.
Przysmak Obelixa
Dziki występują powszechnie w literaturze i kulturze. Pełno ich w mitologii greckiej, gdzie np. czwartym zadaniem Heraklesa było pokonanie dzika erymantejskiego. Ostatnio zwierzę to robi furorę jako przysmak Galów z serii komiksów o Asterixie.