Czyli wszystko co chcielibyście wiedzieć o kolcach jeża

Z czym kojarzy nam się jeż? Oczywiście, że z kolcami! Na grzbiecie jeża moglibyśmy doliczyć się kilku tysięcy tych cienkich, ostrych „szpilek”. Ich dokładna liczba zależy jednak od wielkości i wieku zwierząt. Dojrzałe, duże jeże mogą ich nosić aż 7000. 

Kolce są przekształconymi włosami, osiągającymi długość ok. 3 cm. Mają kształt pustych w środku, ostro zakończonych rurek. Część górna i podstawa kolców jest jaśniejsza, a część środkowa brązowa.

Czy małe jeże mają już wykształcone kolce? Tak, noworodek ma ich na swym grzbiecie około 100. Są one jednak schowane pod specjalną błoną, której jeże pozbywają się niedługo po przyjściu na świat.

Chyba wszyscy pamiętamy znane nam z dzieciństwa rysunki, na których jeże noszą na swoich kolcach jabłka? Jest to oczywiście wyłącznie wymysł ludzkiej fantazji. Jeże to zwierzęta przede wszystkim mięsożerne, kolce zaś nie spełniają funkcji transportowej, ale służą przede wszystkim do obrony.

Jeże mają w puszczy wielu naturalnych wrogów, na ich życie czyhają zarówno lisy, borsuki jak i sowy. Nie mają szans na ucieczkę, więc w sytuacji zagrożenia uruchamiają błyskawicznie plan awaryjny. Ocalenie gwarantują im rozmieszczone na grzbiecie mięśnie, które zwijają ich ciało w kulę, unosząc przy okazji w bojowej gotowości kolce. Próba ugryzienia nastroszonego jeża może się skończyć dla agresora wyłącznie bolesną pamiątką.

Jeż celuje oręż nie tylko na drapieżniki. Kolce to również doskonała broń samic przed natarczywymi adoratorami. Panowie jeże muszą się trochę namęczyć, by zyskać przychylność partnerek i zachęcić je do opuszczenia swych „igieł”.