Rzepicha ziemnowodna posiada podobne właściwości lecznicze i odżywcze jak  wszystkim dobrze znana rzeżucha, a świeże liście rośliny można z powodzeniem i bezpiecznie dodawać do wiosennych sałatek.

Sposób wykorzystania ziela rzepichy jest nie do przecenienia. Roślina działa oczyszczająco, żółciopędnie i pobudza przemianę materii. Przygotowanie rzepichy ziemnowodnej do domowej ziołowej apteczki może odbywać się na wiele sposobów. Mogą to być maceraty, napary i oczywiście świeże ziele.
Nie można wykluczyć, iż z rośliną związany jest pewien gatunek motyla z rodziny zwójkowatych, Clepsis spectrana. Nie ma wprawdzie jeszcze naukowego potwierdzenia, że rzepicha ziemnowodna stanowi roślinę żywicielską dla gąsienic Clepsis spectrana, ale taką rośliną żywicielską jest dla nich rzepicha błotna, bliska kuzynka rzepichy ziemnowodnej. Kolejnym argumentem przemawiającym za hipotezą, jaką mam śmiałość wyciągać, stanowi fakt, iż dla Clepsis spectrana uznanymi roślinami żywicielskimi jest około pięćdziesiąt różnych gatunków roślin, począwszy od dębów, brzozy i klanu, poprzez porzeczki, maliny i trzcinę pospolitą, a kończąc na fiołkach i rzepisze błotnej. Istnieją zatem uzasadnione podstawy, by domniemywać, iż rzepicha ziemnowodna również znajduje się w kręgu zainteresowań kulinarnych tych motyli. Jedyne co pozostaje, to starać się ten fakt potwierdzić. Póki co, zagadnienie pozostaje wyłącznie na płaszczyźnie hipotezy, ale przyznacie, że całkiem ciekawej i nie pozbawionej podstaw.

Autor: Artur Hampel