Zjawiskowe gody żab moczarowych sprawiają, że co roku pojawia się o nich wiele publikacji. Dzieje się tak za sprawą wyjątkowej barwy, jaką płazy te uzyskują podczas godów.
Zdaje się, że naukowcy nie wypracowali jeszcze jednoznacznego stanowiska dlaczego samce żaby moczarowej zmieniają ubarwienie na kolor niebieski i jakie decydują o tym mechanizmy. Faktem jest, że przybierają ową szatę godową jeszcze przed rozpoczęciem godów i uaktywnieniem się samic. Poziom płynu limfatycznego znacząco podnosi wówczas swoją wartość w skórze samców. Naukowcy mają jednak wątpliwości, czy to jedyny czynnik powodujący zmianę barwy. Stawiają też hipotezę, że zmiana ubarwienia może być spowodowana chemiczną reakcją organizmu, skutkującą zniszczeniem pigmentacji, jak to się dzieje u niektórych innych płazów. Mechanizm ten opisali Duellman i Trueb w 1986 roku.
Okazuje się też, że samce moczarowe nie tylko zmieniają barwę na niebieską, ale też na różowo-brązową, co widoczne jest wyłącznie w podczerwieni. To kolejna zagadka z wybarwieniem żab, której odgadnąć zapewne nie będzie łatwo.
Autor: Artur Hampel