Zapewne jesteście przekonani, że bociany białe znacie doskonale. Czy tak jest na pewno? Być może jednak niektóre bocianie informacje wielu z was zaskoczą?
Na obrzeżach lasów Puszczy Białowieskiej bocianów jest dość dużo. Takie kwestie jak miejsca zakładania gniazd i to, że bociany przylatują do nas na wiosnę są powszechnie znane, ale ich zwyczaje pokarmowe już takie oczywiste dla wszystkich nie są.
Przyjęło się obiegowo sądzić, że bocian poluje głównie na żaby i tak też przedstawiany jest w bajkach dla dzieci. Tymczasem żaby stanowią niewielką część bocianiego menu. W jadłospisie bociana figuruje bardzo wiele zwierząt, począwszy od bezkręgowców, a kończąc na całkiem sporych ssakach.
Bociany zajadają się dżdżownicami i ślimakami, nie stronią od szarańczaków, a jak się trafi jakaś większa zdobycz, tym lepiej, zwłaszcza w okresie karmienia piskląt. Bardzo często ofiarami bociana padają inne chronione gatunki (bocian też znajduje się na liście zwierząt chronionych), jak choćby płazy, w całej ich rozciągłości gatunkowej. Bocian z lubością penetruje lęgi ptaków gniazdujących na ziemi, zjada też węże i jaszczurki.
Bocian nie przejdzie obojętnie obok wielu mniejszych ssaków, bądź ich młodych. Krety, gryzonie i zwierzęta z rodziny łasicowatych stają się częstym posiłkiem dla bocianów i ich piskląt. Niestety ofiarą padają również młode zające, gatunek, który w ostatnich latach przeżywa spore trudności. Sam dwukrotnie byłem świadkiem upolowania przez bociana młodego zająca.

Autor: Artur Hampel