Bagno zwyczajne to krzew, który możecie znaleźć w miejscach bagiennych, a w maju i w czerwcu zakwita obficie białymi kwiatami. Roślina jest niezwykle aromatyczna, jej zapach można wyczuć nawet z daleka, szczególnie w ciepły, słoneczny dzień. Przez wiele wieków używana była w celach leczniczych, ale teraz odeszła nieco do lamusa. Po części dlatego, że zawiera substancje narkotyczne i musi być przyrządzona w odpowiedni sposób. 

Na zachodzie bagno znane jest jako dziki rozmaryn i składnik Labrador tea. W średniowieczu fałszowano bagnem piwo, co powodowało nieprzyjemne skutki w postaci bólu i zawrotów głowy. Ze względu na silny zapach, liście służyły jako zamiennik liścia laurowego.

Liście i młode pędy mają działanie przeczyszczające, dezynfekujące i napotne. Herbatę stosowano w razie przeziębień, na kaszel i w leczeniu astmy. Zewnętrznie jako remedium na oparzenia i wrzody. Było bardzo skutecznym lekarstwem na wszelkie bóle stawów i choroby reumatyczne. Do dzisiaj można kupić homeopatyczne leki na bazie bagna. 

Dodatkowo silny zapach tej rośliny odstrasza owady, co sprawdza się w walce z ubraniowymi molami. Podobnie działa też na komary.