Prawda, że wygląd wierzchniej strony tego grzyba przypomina nieco muszlę małża – sercówki pospolitej. Do muszli podobna jest nawet wielkość owocnika. Na tym jednak podobieństwa już się kończą. Ten niezwykle charakterystyczny grzyb, występujący również w Puszczy Białowieskiej, to rozszczepka pospolita. Można ją spotkać dość często i w bardzo wielu miejscach, nie wykluczając składowisk drewna czy drewnianych słupów. Zasiedla martwe drewno, zarówno drzew liściastych jak i iglastych, choć jest jeden warunek - miejsce powinno być dobrze nasłonecznione. Same owocniki możemy spotkać przez cały rok.


Grzyb ten, podobnie jak wiele innych grzybów, znalazł się już dawno temu w centrum zainteresowania naukowców. Okazało się, że przygotowane z niego ekstrakty wykazywały właściwości bakteriobójcze. Rozszczepka nie jest jadalna, choć w niektórych krajach uznawana za możliwą do spożycia.


Warto się rozglądać za „leśnymi małżami” podczas puszczańskich wędrówek, choćby z tego względu, że są one, pomimo niewielkich rozmiarów, całkiem fotogeniczne. Prezentują się wyśmienicie zarówno w fotografii pejzaży, jak również w makrofotografii.