Na fotografii przypomina jajo, a że fantazji mi nie brakuje, to nazwałem je smoczym. Czym owe „smocze jajo” jest w rzeczywistości? To grzyb, trochę dziwny, trochę fascynujący, ale na pewno godny uwagi.

Czernidłaka kołpakowatego podczas puszczańskich wędrówek można spotkać w wielu miejscach. Moim ulubionym jest jego stanowisko tuż przy drodze prowadzącej na Dziedzinkę.
Czernidłak kołpakowaty jest chętnie badany przez naukowców. Szczególne na Dalekim i Bliskim Wschodzie cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Powodem fascynacji są jego nietuzinkowe właściwości. Jak twierdzą naukowcy, miedzy innymi
pracownik uniwersytetu w Hajfie dr Ben-Zon Zaidman, zajmujący się właściwościami leczniczymi grzybów, czernidlak kołpakowaty, a raczej jego etanolowy wyciąg, wpływa na receptory androgenowe komórek raka prostaty. Mówiąc językiem prostszym, czernidłak posiada właściwości lecznicze. Wyniki badań zostały potwierdzone przez innych naukowców.

Czernidłak zawiera liczne mikroelementy: sód, żelazo, fosfor, potas, wapń, mangan, a nawet cynk i miedź. Są w nim również witaminy rozpuszczalne w tłuszczach i w wodzie.
Naukowcy wykazali także właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, a także jego zdolność do obniżania poziomu cukru oraz cholesterolu we krwi. 

Autor: Artur Hampel