Ta informacja na pewno zaskoczy wiele osób. Największy organizm na świecie, to nie jest ani płetwal błękitny, ani mamutowiec olbrzymi, ale właśnie grzyb - opieńka ciemna. Ta sama opieńka, która pospolicie występuje na terenie Puszczy Białowieskiej. 

Największy okaz znaleziono zaś w Ameryce Północnej w stanie Oregon. Powierzchnię grzybni określono na 880 ha, a jej wiek niektórzy szacują nawet na 8000 lat! 

Opieńki są jadalne, jednak pod warunkiem odpowiedniego przygotowania i obróbki termicznej. Po obgotowaniu grzybów, należy zlać wodę i dopiero wtedy można przygotowywać je dalej. To bardzo smaczny grzyb, a zupa opieńkowa wprost przepyszna. Do przygotowywania posiłków używa się tylko młodych kapeluszy, a trzony odrzuca, gdyż są łykowate.
W Puszczy opieńki zbierane są powszechnie, a potrawy z ich dodatkiem możecie zamówić w okolicznych lokalach. Sezon na nie trwa do późnej jesieni.

Uwaga - opieńkę można pomylić z maślanką wiązkową, która jest trująca. Dlatego, jeśli nie jesteście pewni, to zostawcie grzyby w lesie!