Ten przepiękny motyl - pokłonnik osinowiec często mylony jest z innym motylem - rusałką kratkowcem.
Pokłonnik osinowiec, niekiedy zwany także pokłonnikiem osińcem jest okazałym motylem, osiągającym rozpiętość skrzydeł do około dziewięćdziesięciu centymetrów. Oznacza to, że jest od wspomnianego, mylonego z nim kratkowca dużo większy. Rusałka kratkowiec osiąga co najwyżej rozpiętość skrzydeł do czterdziestu milimetrów, przy czym najmniejsze pokłonniki osinowce nie mają mniej rozpiętości aniżeli milimetrów sześćdziesiąt.
Różnica też jest w rysunku na skrzydłach, gdzie właśnie rysunek na tylnej parze skrzydeł wielu wprowadza w błąd. Wspomniałem o tym przy opowieści o rusałce kratkowcu, ale pokrótce przypomnę. Biała wstęga u pokłonnika osinowca jest węższa od strony odwłoka i rozszerza się ku zewnętrznej stronie skrzydła, natomiast u osinowca jest dokładnie odwrotnie, zwłaszcza u samca. U samicy pokłonnika wstęga ta może być mniej więcej równomiernej szerokości.
Kolejną różnicą jest brak prążkowania odwłoka u pokłonnika osinowca, gdzie takie prążkowanie u rusałki kratkowca jest zawsze bardzo wyraźne.
Autor: Artur Hampel