Konia z rzędem temu, kto zgadnie jaki to gwiazdosz. Cechy zewnętrzne wskazują na gwiazdosza rudawego, ale uwierzcie mi, bez badań laboratoryjnych, to przypomina bardziej wróżenie, niż prawidłowe oznaczenie gatunku. Odpowiedź może paść wyłącznie  po badaniu zarodników pod mikroskopem. Podobne do gwiazdosza rudawego są gwiazdosz frędzelkowany i gwiazdosz potrójny. Trzeba nadmienić, że wszystkie wymienione grzyby znajdują się pod ochroną. 

Gdy przyglądam się fotografiom, to nie mogę oprzeć się wrażeniu, iż są to takie inne purchawki. Są zresztą z purchawkami spokrewnione. Niektóre z nich przyjmują wręcz dziwaczne formy. Fascynująca jest też ich osłonka, która pęka w charakterystyczny, gwiaździsty sposób - od czego gwiazdosze wzięły swoją nazwę.

Lokalizację grzyba skrupulatnie oznaczyłem za pomocą GPS. Dokonałem też próby podejścia i okazało się, że umiejscowienie jest dosłownie idealne. Trzeba będzie za jakiś czas sprawdzić, czy gwiazdosze przetrwały i jeśli się uda, pobrać tym razem próbki, celem dokładnego oznaczenia. Rudawy, czy nie rudawy…

Cykl: "Wędrując po Puszczy". Autor: Artur Hampel