Las potrafi zachwycić niespodziewanymi kolorami. Rozglądając się za grzybami, które po długim okresie suszy w końcu raczyły przeprosić się z Puszczą Białowieską i eksplodowały późnym urodzajem, nagle coś jasnego mignęło mi na suchym pniu świerka. Jasnego, ale nie białego. Niebieski kolor był na tyle intensywny, że przykuł moją uwagę całkowicie. Nie pozostało nic innego jak udać się kilkadziesiąt kroków dalej, by z bliska zobaczyć „to coś”.

Okazała się nim być niewielka huba zwana drobnoporkiem modrym, znana również pod nazwą białak modry. Jest to grzyb częściej spotykany w górach, niż w lasach nizinnych. Radość ze znaleziska była tym większa, że miałem okazję go spotkać po raz pierwszy w Puszczy Białowieskiej. Znając już jednak miejsce występowania, sprawdzę za rok, czy utrzymał się w tym samym miejscu.
Do drobnoporka modrego podobny jest białak bladoniebieskawy. Występuje on jednak na gatunkach drzew liściastych.

Smakosze grzybów nie mają się natomiast czym zachwycać - nie jest to grzyb jadalny.
Drobnoporek modry upodobał sobie głównie pnie martwych świerków. Tych akurat w Puszczy Białowieskiej nie brakuje, możliwe więc, że i populacja tego grzyba chwilowo tu wzrośnie. Wyrasta zresztą nie tylko na świerkach. Może też zasiedlać sosny i jodły.

Cykl: "Wędrując po Puszczy". Autor: Artur Hampel