W Puszczy Białowieskiej żyją dwa gatunki pełzaczy: pełzacz leśny i pełzacz ogrodowy. Różnice pomiędzy nimi są tak subtelne, a niekiedy wręcz trudno dostrzegalne, że ptaki można prawidłowo odróżnić jedynie po głosie jaki z siebie wydają. Sytuacja podobna jak w przypadku sikory ubogiej i czarnogłowej.

Niekiedy jednak udaje się dostrzec te cechy, które pozwolą oznaczyć gatunek, bez wsłuchiwania się, co ma do powiedzenia dany pełzacz. Jedną z nich jest biała pręga, która biegnie przez głowę, aż do nasady dzioba. Drugą cechą jest śnieżnobiały kuper. Zaobserwowane łącznie, nie pozostawiają wątpliwości, iż podczas kolejnej wędrówki po Puszczy Białowieskiej zaszczycił mnie swoją obecnością uroczy pełzacz leśny.

Pełzacze, to bardzo interesujące ptaki nie tylko pod względem swojego wyglądu. Z całą pewnością na uwagę zasługuje ich dziób. Zakrzywiony, cienki i długi, pomaga pełzaczowi w wydobywaniu pokarmu ze szczelin kory. Gdy już mówimy o korze, to bardzo często pełzacz lubi żerować na takich drzewach, gdzie jego barwa upierzenia zlewa się wręcz z tłem, które owa kora stanowi.

Cykl: "Wędrując po Puszczy". Autor: Artur Hampel