Jest jeszcze szansa na słoiczek różanego aromatu! Różę pomarszczoną możecie bowiem zbierać bardzo długo, kwitnie od maja aż do końca września. Jej kwiaty mają niesamowicie piękny zapach. Płatki są znakomitym surowcem na konfiturę do herbat i ciast, a lemoniada z dodatkiem cytryny ugasi pragnienie w letnie, upalne dni. Do herbaty można też dodawać ususzone płatki. Na pewno dostarczą niezwykłego aromatu.  

Medycyna chińska wymienia młode pąki róży jako remedium na wiele dolegliwości. W naszym lecznictwie najczęściej wykorzystuje się owoce. Można je suszyć lub przerabiać kiedy są surowe. Przy suszeniu trzeba być bardzo ostrożnym, aby nie stracić zbyt dużo witaminy C. Podobnie jest ze zbiorem przemrożonych owoców. Są wprawdzie smaczniejsze, ale mają niższą zawartość witamin. Wychodzą z nich za to doskonałe wina, nalewki i dżemy. Tylko uważajcie na włoski owoców – przed przygotowaniem konfitury warto je usunąć, bo mogą nieco podrapać. 

Owoce, zarówno spożywane na surowo jak i w przetworach, mają działanie wzmacniające odporność. Oprócz witaminy C zawierają także witaminy A i E oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Polecane są przy wszelkich infekcjach organizmu.  W dawnych czasach, przy braku leków, żołnierzom podawano przecier i obmywano rany wyciągiem z owoców róży. Zabieg ten by przyspieszał gojenie ran i rekonwalescencję.