A wiecie, że nie wszystkie ćmy latają tylko o zmierzchu i nocą? Na pewno to wiecie, jeśli tylko interesujecie się przyrodą.

Takim motylem nocnym jest na przykład krasopani poziomkówka, przeurocza ćma, niezwykle barwna  i wcale nie taka mała.
Łęgi, liściaste lasy i lasy mieszane, to idealne dla niej środowisko, dlatego też bardzo dobrze czuje się w Puszczy Białowieskiej.

Krasopani lubi wychylić jednak czułki z leśnych gęstwin, i tak jak tutaj, wyjrzeć na śródleśne polany, by spijać nektar na przykład z przymiotna.
Krasopani poziomkówka należy do rodziny niedźwiedziówkowatych, motyli nocnych, najczęściej bardzo kolorowych i o ciekawych deseniach na skrzydłach. W związku z tym, że motyle te lubią przylatywać do światła, to jeżeli zapomnicie wyłączyć je na noc na ganku, istnieje duża szansa, że rankiem zastaniecie na ścianie którąś z niedźwiedziówek, a być może nawet tą, o której teraz wspominam.

Dlaczego poziomkówka?

Poziomka stanowi jedną z roślin żywicielskich gąsienic tego motyla, jedną, ale nie jedyną. Gąsienice, które niestety nie są tak spektakularnie ubarwione jak motyle można spotkać również na pokrzywach i malinach, oraz innych roślinach, zarówno zielnych jak drzewiastych.Fascynujące jednak jest to, że te nocne motyle możemy obserwować w dzień, podczas ich żerowania, a dostrzec je w zasadzie nietrudno, gdyż na kwietnych łąkach od razu zwracają na siebie uwagę.

Z ciekawostek naukowych można wspomnieć też o taksonomii. Otóż niedźwiedziówkowate miały niegdyś swoją własną, odrębną rodzinę w systematyce, obecnie klasyfikuje się je jako podrodzinę w rodzinie mrocznicowatych.

Moim zdaniem pozbawienie niedźwiedziówek taksonomicznego statusu jest troszkę niesprawiedliwe, gdyż z całą pewnością wyróżniają się na tle innych ciem, no ale nie mnie decydować o takich sprawach.

Cykl: "Wędrując po Puszczy". Autor: Artur Hampel