Fot. arch. Białowieski Park Narodowy

Rozpoczęły się żabie gody. Ropuchy traszki i kumaki porzuciły zimowe kryjówki i kierują się w stronę zbiorników wodnych, skąd dochodzą już pierwsze wiosenne koncerty. Nad bezpieczeństwem żabiej podróży czuwają pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego.

Wystarczył niewielki wzrost temperatury, by okolice białowieskich mokradeł rozbrzmiały nieśmiałym rechotem pierwszych żab. To samce wzywają już partnerki do miłosnych harców. Płazy należą do zwierząt dwuśrodowiskowych - gdzie indziej bytują, a gdzie indziej odbywają gody. Druga połowa marca to czas aby opuściły lądowe terytoria i rozpoczęły wędrówkę do zbiorników wodnych. To tutaj samice złożą zapłodniony przez partnerów skrzek, czasem nawet po kilka tysięcy jajeczek.

Aby płazy miały szansę na rozród, czeka je często wielokilometrowa migracja. Podczas niej narażone są na wiele trudności, w tym niezwykle niebezpieczne przejścia przez asfaltowe drogi. Tymczasem pod kołami rozpędzonych aut ginie rocznie tysiące płazów.

Co roku pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego organizują więc pomoc, aby zapewnić płazom bezpieczne przejścia drogowe. Polega to na tym, że wzdłuż jezdni ustawiane są specjalne barierki herpetologiczne, które zatrzymują wędrujące zwierzęta, zmieniając ich trasę w kierunku ukrytych w ziemi pojemników. Pojemniki sprawdzane są kilka razy dziennie, a złapane płazy przenoszone na drugą stronę jezdni.

W tym roku barierki ustawione są w Białowieży, przy drodze z Białowieży do Pogorzelec oraz nieopodal wsi Olszówka. Przy okazji pomocy ropuchom i żabom prowadzone są równocześnie obserwacje inwentaryzacyjne, które przyczynią się do określenia składu gatunkowego i liczebności białowieskich płazów.

Przy rozstawianiu barierek brali udział nie tylko pracownicy parku, ale także uczniowie Leśnego Technikum z Białowieży. Do tegorocznej akcji mogą przystąpić również dobrowolni uczestnicy, trzeba tylko wcześniej, najlepiej drogą mailową zgłosić się do koordynatora działań: tomasz.kolodziejczak@bpn.com.pl. Udział w akcji na pewno przyniesie wiele wrażeń w bliskim kontakcie z przyrodą.