Dla wszystkich miłośników puszczańskiej wąskotorówki mamy dobre wiadomości. W pełni zabezpieczona przed zimą i gotowa na rozpoczęcie nowego sezonu, czeka w halach garażowych Nadleśnictwa Hajnówka. Okres zimowy, to doskonały czas na dokładne oględziny składu. Co roku, od wiosny do jesieni pociąg przewozi około dwudziestu tysięcy turystów.

Początki kolejki w Puszczy Białowieskiej sięgają pierwszej połowy XX wieku, służyła wówczas do transportu drewna. Z dawnej sieci połączeń kolejowych (długość torów liczyła ponad 300 km), czynne są obecnie tylko dwie linie, wykorzystywane wyłącznie do celów turystycznych.

Jedenastokilometrowy odcinek z Hajnówki do Topiła skład pokonuje niemal w godzinę. Wolne tempo jest jednak wskazane. Trasa biegnie przez niezwykłe zakątki puszczy, a z okien kolejki możemy podziwiać malownicze tereny podmokłe, potężny dąb i przepiękne drzewostany. Zanim pociąg ruszy w powrotną drogę do Hajnówki, turyści mogą rozprostować kości na dwóch ścieżkach edukacyjnych.

Pierwsza trasa pociągu jest zaplanowana w tym roku na 1 maja. Na razie podziwiamy ten pełen uroku skład i już nie możemy się doczekać, kiedy opuści garaż!

Zapraszamy na fanpage Nadleśnistwa Hajnówka >_ Nadleśnictwo Hajnówka