Tymczasem możemy podziwiać jedną z wyjątkowych umiejętności, którymi posługują się sowy. Zwróciliście uwagę z jaką łatwością sóweczka odwróciła głowę, nie zmieniając w ogóle położenia ciała? Taka zdolność ma miejsce dzięki wyjątkowej budowie kręgów szyjnych - sowy mają ich aż czternaście! Swobodny obrót głowy umożliwia też specyficzna budowa układu krwionośnego. Krew do głowy biegnie główną tętnicą, położoną przy kręgosłupie. Przekręcenie głowy o ponad 200 stopni nie blokuje więc dopływu krwi do mózgu.

Rozbudowany układ kostny szyi, to szczególna specjalizacja ptaków drapieżnych. Porównując - większość ssaków, w tym ludzie, na odcinku szyjnym ma zaledwie siedem kręgów.

No dobrze, a po co sowom taka umiejętność? - zapytacie. Otóż oczy sóweczki, choć doskonale przystosowane do widzenia w słabych warunkach światła, i to ze zdolnością powiększania obrazu, pozostają jednak nieruchome w oczodołach. Zdolność orientacji w przestrzeni i obserwacji otoczenia rekompensuje więc bardzo szeroki zakres ruchu głowy.